Na terenie naszej gminy rozpoczęto realizację programu „Rozświetlamy Polskę”, którego celem jest wymiana przestarzałych i nieenergooszczędnych opraw świetlnych na nowoczesne, ekologiczne oświetlenie LED.

W najbliższych tygodniach w całej gminie zaplanowano wymianę aż 820 punktów świetlnych. To duże przedsięwzięcie, które obejmie wszystkie miejscowości – wszędzie tam, gdzie do tej pory funkcjonowały stare, nieenergooszczędne oprawy, pojawi się nowoczesne oświetlenie. Prace już ruszyły – rozpoczęły się w Brzostówcu, Zabielu, Głównym oraz Białej, a kolejne etapy będą konsekwentnie realizowane w pozostałych miejscowościach.

Całkowita wartość tej inwestycji to 964 320 zł, z czego aż 76% pochodzi ze środków zewnętrznych, natomiast tylko 24% to wkład własny naszej gminy. To doskonały przykład, jak skutecznie gmina sięga po fundusze zewnętrzne, by poprawiać jakość życia mieszkańców i inwestować w zrównoważony rozwój.

Co zyskamy dzięki tej modernizacji?

  • Niższe rachunki za energię elektryczną, co oznacza oszczędności dla budżetu gminy,
  • Zwiększoną niezawodność oświetlenia – nowe lampy LED są bardziej trwałe i wymagają mniej konserwacji,
  • Mniejsze zużycie energii i co za tym idzie – niższą emisję CO₂, co pozytywnie wpływa na nasze środowisko.

To kolejny, ważny krok w stronę nowoczesnej i ekologicznej gminy, w której żyje się bezpieczniej, wygodniej i w zgodzie z naturą.

Dziękujemy Państwu za wyrozumiałość i cierpliwość podczas trwających prac. Już wkrótce wszyscy odczujemy pozytywne efekty tej zmiany.